Eule. Sowa. Že tam existovala nějaká zubačka, to jsem si vyčetl někdy v létech osmdesátých, ale ten časák již dohledat nedovedu. Navíc v osmdesátkách bylo Polsko, ač bratrský stát, zemí zapovězenou, i (turistické) mapy končili státní hranicí, za kterou nebylo nic. Ani ti pověstní lvi.

A tak to trvalo celá desetiletí, až konečně v létě 2010 jsem se s Evou vypravil za hranice. Navštívili jsme Stolové Hory (Góry Stolowe) a Góry Sowie (EulenGebirge) a prošli jsme si trasu bývalé zubačky od stanice Scinawka Srednia až do bývalého nádraží Srebrena Góra - miasto. Z trati zbylo pohříchu málo artefaktů, ale ty dva viadukty - Srebrenogórski a Zdanowski - to je neskutečná paráda. I když právě ty dva viadukty se staly pověstným kamenem úrazu, když na jejich opravu v létech třicátých nebyly finance a navíc hustota dopravy na trati v žádném případě neslibovala návratnost - o zisku ani nemluvě. A tak se zubačka, postavená v roce 1902 v roce 1931 prostě zrušila.

Ty viadukty ovšem stojí dodnes, dokonce podle fotek na mapy.cz, ten ždanovský, který vypadal v roce 2010 na spadnutí, je zakonzervován a opatřen zábradlím! Podařilo se mi dokonce najít kromě Wikipedie i akýsi web německý s dobovými obrázky (fotografiemi). Pro případ, že by ten web skončil (což weby dělají), pořídil jsem si jeho kopii....

Literatura - webové odkazy

  1. Eulengebirgsbahn - https://cs.wikipedia.org/wiki/Eulengebirgsbahn
  2. Eulengebirgsbahn - http://www.wuestewaltersdorf.de/htm/eule/eulengebirgsbahn.htm
  3. Eulengebirgsbahn - czyli nierealne marzenie jakie zrealizowano - https://www.kolej.one.pl/~halski/linie/sowiogorska/eulen2.html (web má problémy s certifikátem)